تهران . جاده قدیم کرج | جاده شهریار
بعد از سعید آباد | خیابان وحید۳ پلاک ۷
سیستم های جابجایی
KBK - EMS
صد ها پروژه موفق
معرفی انواع ریل kbk

معرفی انواع ریل kbk

مدل های ریل سقفی kbk و کاربرد آنها

انواع ریل سقفی kbk چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

جابجایی قطعات سنگین در خطوط تولید یا انبار ها و ... به وسیله دست یا ماشین آلات معمولی امری غیر ممکن است. اما صنایع پیشرفته چگونه از عهده این کار برآمده‌اند؟ در این مطلب سیستمی که وظیفه رفع این نیاز را به عهده میگیرد معرفی خواهیم کرد:

در ادامه خواهید خواند: 

ریل سقفی kbk چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

جابجایی مواد و قطعات سنگین در کارخانه ها، کارگاه ها، انبارها و بسیاری از دیگر محیط های کاری، نیاز به تجهیزات ویژه ای دارد. امروزه برای تسهیل این فرایند ها، از انواع ریل سقفی استفاده می‌شود.

ریل سقفی kbk راه حلی مناسب و اقتصادی برای خطوط تولید، حمل ونقل، جابجایی مواد و قطعات با استفاده بهینه ازفضای آزاد بالای کارخانه و محیط های کاری است. عموما این محصول به سازه های سقف نصب شده و امکان انتقال وجابجایی بار مورد نظر را در تمام سطح سالن فراهم می‌آورد. البته انواع خاصی از آن دارای سازه های مستقل ثابت و سیار هستند که بکارگیری آن ها وابسته به وجود سقف های مستحکم نیست.

ریل kbk - جرثقیل سقفی- مونوریل kbk روهین تراش

ریل های سقفی روهین تراش بر اساس تکنولوژی ریل سقفی KBK ( شرکت دماگ آلمان) ساخته و تولید می شوند که به علت مزایایی که این مجموعه برای صنایع مختلف ایجاد می کند در کشور های پیشرفته صنعتی مانند آلمان و فرانسه و ... در طراحی و تجهیز و تکمیل صنایع سبک و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. . این ریل ها در نقاط و فرایند های بسیار زیادی مورد استفاده قرار میگیرند:

ریل kbk - جرثقیل سقفی- مونوریل kbk روهین تراشریل kbk - جرثقیل سقفی- مونوریل kbk روهین تراشریل kbk - جرثقیل سقفی- مونوریل kbk روهین تراش

ریل سقفی kbk انواع مختلفی دارد و وابسته به نوع صنعت و کاربرد مورد نیاز، از مدل های مختلف آن استفاده میشود. در ادامه با مهمترین انواع ریل kbk آشنا خواهید شد:

 

مونوریل kbk و کاربرد های این سیستم جابجایی خط تولید

برای حمل بار از یک نقطه به نقطه ای دیگر بصورت خطی میتوان از مونوریل های KBK استفاده کرد.جابجایی میتواند در یک مسیر تعیین شده (لوپ) به صورت دستی وبرقی اعمال شود.

موارد کاربرد این محصول بیشتر در سالن های مونتاژ (عموما در سالن های بزرگ) می‌باشد که تجهیزات یا مواد حمل شونده در یک محیط( لوپ )از مرحله ای به مرحله دیگر انتقال می‌یابد. بیشترین موارد کاربرد این محصول  سالن مونتاژ اجزای خودرو بوده است.

در این محصول حتی امکان تعویض خط (تراک سویئچ) به صورت دستی، پنیوماتیک و برقی نیز وجود دارد. 

در مواردی که سقف در دسترس نباشد ، به طور مثال در فضاهای باز یا سوله هایی با ارتفاع بلند میتوان از طریق نصب سازه ثابت با ارتفاع مورد نیاز نسبت به نصب ریل های KBK  اقدام نمود.

ریل kbk - جرثقیل سقفی- مونوریل kbk روهین تراشریل kbk - جرثقیل سقفی- مونوریل kbk روهین تراش

 

ریل تک پل kbk  و کاربرد های آن

جهت حمل بار در سطح محل کار بصورت طولی و عرضی ازاین روش میتوان استفاده کرد.در این روش ریل متحرک به دلیل نوع خاص اتصالات بکار رفته قابلیت حرکت در مسیر های غیر موازی را داراست و جابجایی می تواند بوسیله نیروی دستی یا برقی اعمال شود.

موارد کاربرد این محصول در کارگاه های کوچک تا سالن یا کارخانه های بزرگ می باشد.از این محصول درکلیه صنایع می توان استفاده نمود.بطور مثال در سالن های صنعتی ،جهت جابجایی قطعات با وزن متوسط تا سنگین(50 تا 1000 کیلو گرم) ماشین کاری شده مابین دستگاه ها.همچنین کاربرد وسیع این محصول در  صنایع خودرو سازی،که از نمونه های نصب شده میتوان دستگاه نقطه جوش(گان)را نام برد.

از دیگر موارد کاربرد میتوان به جابجایی الوان های چوب،رول کارتن ،استفاده در کارگاه مکانیک خودرو،جابجایی باکس وپالت و... اشاره کرد.

ریل kbk - جرثقیل سقفی- ریل تک پل- مونوریل kbk روهین تراش

 

ریل دو پل kbk  و کاربرد های آن

 جهت حمل بارهای سنگین تر، دراین روش علاوه بر افزایش قابلیت تحمل بار به میزان قابل توجه، یونیت طراحی شده برای نصب بالابر که بین دو پل قرار میگیرد بیشترین قابلیت لیفت بار را فراهم می‌کند.

ریل kbk - جرثقیل سقفی- ریل دو پل- مونوریل kbk روهین تراش

 

ریل بازویی

این نوع ریل دارای کاربردهای بسیار متنوع در خطوط تولید و جابجایی مواد وتجهیزات است، بطوریکه مدل های مختلف آن در بسیاری از کارخانجات مشاهده می شود. مزیت بزرگ این ریل حرکت دادن آسان و روان آن با نیروی دست می‌باشد که می‌تواند حول یک محور عمودی چرخش داشته باشد.ریل بازویی در دو نوع پایه دار و بدون پایه طراحی و ساخته میشود. 

درمواردی که در  نصب ریل های سقفی با مشکل رو برو باشیم.یکی از روش های جابجایی جایگزین این روش می باشد.در این روش بازویی به یک تیر عمودی نصب می شود.این محصول به گونه ای طراحی شده که حول محور تیر عمودی حدود 300درجه  قابل چرخش باشد.نصب آسان و کاربرد آسان این محصول از مزیت های آن می باشد.

معمولا این محصول، بیشتر برای فضاهای صنعتی و کوچک  مانند صنایع قطعه سازی کاربرد دارد.

ریل kbk - جرثقیل سقفی- ریل بازویی - مونوریل kbk روهین تراش

 

ریل دروازه ای ( ریل kbk چرخ دار دارای قابلیت جابجایی) :

این نوع ریل دارای قابلیت حرکت وحمل بار بدون نصب تجهیزات به سقف،دارای حرکت و قدرت مانور بالا.قابلیت بارز این ریل ،حرکت در محل های کوچک بوده،که بهتریت روش جهت محل هایی که قابلیت نصب ریل در سقف را ندارد،میباشد.این محصول با صرف نیروی کم به سهولت بار مورد نظر را جابجا میکند و در دو نوع تک پل و دو پل می باشد.

بدلیل داشتن چرخ  به سهولت جابجا شده،و همچنین کاربری آسان آن ،کاربران را مشتاق به استفاده از آن کرده است.یکی از مزایای این محصول عدم نیاز به سقف می باشد.به گونه ای که در محیط بدون سقف براحتی قابل استفاده است.این محصول با داشتن دو تیر عمودی ،به تجهیزات جانبی جهت نصب احتیاجی ندارد.

این محصول در کلیه صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.به طور مثال : بستن قالب تزریق بروی دستگاه تزریق،جابجایی قطعات ماشین کاری شده از روی دستگاه(تراش،فرز و...)جابجایی قطعات ریخته گری،جابجایی قالب ها و...

 ریل kbk - جرثقیل سقفی-ریل دروازه ای- مونوریل kbk روهین تراش

استکر (ریل kbk مناسب انبار و جایگزین لیفتراک): 

در بسیاری موارد که به دلیل نوع محصول (مواد غذایی،دارویی و...)ویا اندازه فضای موجود برای انبارش و نگهداری محصول و یا مواد اولیه، امکان استفاده از لیفتراک و سایر تجهیزات مشابه وجود ندارد و تجهیزاتی بدون هرگونه ایجاد آلودگی ویا مصرف انرژی و با درجه اطمینان بالا مورد نیاز است، می توان از استکر kbk برای برداشتن، بالابردن و جابجا کردن اجسام وپالت ها و جعبه ها درمحل های باعرض کم استفاده کرد.

این محصول به گونه ای طراحی شده که قادر است حرکت های طولی، عرضی و دورانی را به سادگی و با نیروی کم انجام دهد.

ریل kbk - جرثقیل سقفی- استکر kbk روهین تراش

 شرکت روهین تراش تولید کننده ریل kbk در تمامی فرم ها و انواع موجود، به تناسب نیاز شرکت ها، صنایع و کسب و کار های متفاوت است و از مرحله مشاوره و طراحی سیستم جابجایی تا نصب و خدمات پس از فروش، همراه مشتریان خود خواهد بود. 

سیستم های جابجایی KBK

در تصویر زیر یک مجموعه مونوریل kbk در ابعاد کوچک، متصل بر یک سازه فلزی را مشاهده میکنید که بخش ها و ابعاد مختلفی را در بر میگیرد.

ریل kbk و مجموعه کلمپ

ریل kbk و مجموعه کلمپ

انواع ریل kbk با امکان طراحی و تولید برای اشکال و زاویه های مختلف، از جمله منحنی و ...
مجموعه کلمپ ( اتصالات نقره ای داخل تصویر) : نگهدارنده ریل و مسئول اتصال ریل به سازه اصلی هستند. 

 

مجموعه تراک سوئیچ

مجموعه تراک سوئیچ:

یک روش پیوسته با هدف ایجاد انشعاب در مسیر حرکت لوپ یا مجموعه ریل است که به صورت دستی، برقی و پنوماتیک قابل کنترل خواهد بود.

از این روش برای دلایل مختلفی استفاده میشود؛ از جمله:

 • تغییر مسیر حامل به سمت ایستگاه تعمیراتی
 • تقسیم مقصد های حامل ها به سمت سالن یا بخش های جداگانه
 • خروج یک حامل به سمت محل بارگیری 
 • و ...
1 2
سیستم های جابجایی KBK

جزئیات محصول

برخی از مهمترین مزایا و کاربرد های ریل kbk عبارتند از:

 

 • آزاد سازی کف کارگاه یا کارخانه به صورت کامل
 • سهولت در استفاده ، ایمنی بالای کار و قابل اطمینان بودن روش
 • قابلیت بارگذاری بارهای متنوع از 50کیلوگرم تا 2 تن
 • حرکت دادن بار های سنگین با نیروی بسیار کم
 • جا بجا کردن بار یا ابزار به صورت کاملا کنترل شده ( بدون وارد کردن شوک(
 • امکان تغییرات درمجموعه ریل و متعلقات بدون نیاز به تعطیلی خط تولید
 • امکان نصب در طول های متنوع و لی اوت های مختلف
 • نیاز بسیار کم به نگهداری و تعمیرات
 • امکان استفاده بصورت دستی و برق

انواع ریل های تولیدی توسط شرکت مهندسی روهین تراش، ما حصل سال ها مطالعه و تحقیق و تجربه در زمینه صنعت جابجایی هستند. مهندسین و کارشناسان روهین تراش از مرحله تخمین نیاز تا طراحی و تولید و خدمات پس از نصب، همراه شما هستند تا بهترین نتایج را برای مجموعه شما رقم بزنند. اگرچه روهین تراش رقیبی در این سطح کیفی طراحی و تولید ریل kbk در ایران ندارد، اما همواره ما رقابت سختی با صنایع خارجی و حتی با دیروز های خودمان داریم  تا در مسیر ارتقاء روز افزون کیفیت، منفع نباشیم.

شما همواره میتوانید ضمن تماس با کارشناسان روهین تراش برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان فنی ما، نسبت به سطح نیاز های طراحی و تولید این قطعات متناسب با پروژه و کسب و کار خودتان، اطلاعات لازم را به دست آورید.

ارتباط با ما
جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

تهران جاده قدیم کرج | جاده شهریار بعد از سعید آباد | خیابان وحید۳ پلاک 7
تلفن: 02165605715
فکس: 02165605719
تماس
تهران جاده قدیم کرج | جاده شهریار-خ وحید 3-پ 7
شنبه تا چهار شنبه 9:00 - 17:00

درباره ما