یکی از مهمترین کاربرد های انواع ریل kbk، ریل ems  و به طور کلی سیستم های جابجایی ، استفاده در خطوط تولید است. اما خط تولید چیست و ملزومات جابجایی در سیستم خط تولید چه مواردی هستند؟


 

در ابتدا باید با مفهوم و هدف طراحی خط تولید در کارخانه ها و کارگاه های صنعتی آشنا شویم. در واقع "مجموعه تمام افراد و تجهیزاتی که در یک کارگاه برای خلق یک محصول با استفاده از مواد اولیه و ابزار فنی همکاری می‌کنند، یک خط تولید را تشکیل میدهند".

 

خط تولید شرکت ایران خودرو -اجرای سیستم جابجایی توسط روهین تراش

طراحی خط تولید - شرکت روهین تراش

هدف از طراحی خط تولید چیست ؟

برنامه ریزی این فعالیت های خطی یا مستقل، نیاز به طراحی خط تولید دارد که باید توسط افراد متخصص و خبره این کار انجام شود. در تعریف این موضوع هم باید گفت که  "طراحی خط تولید به منزله‌ی ایجاد رابطه ای متقابل بین جریان مواد، جریان اطلاعات، افراد و همچنین برقرار کردن روش های مطلوب برای خلق مجموعه ای به هم پیوسته و منسجم، در شرایطی کارآمد، اقتصادی و مناسب است". به عبارتی ساده‌تر هدف از طراحی خط تولید، پیدا کردن بهترین حالت روابط فیزیکی مورد نیاز بین ماشین آلات، نیروی انسانی، جریان مواد، انبار ها، بخش های خدماتی تولید و بخش های رفاهی است. پس دریافتیم که جریان به هم پیوسته ای از مواد و قطعات همواره در حال جابجایی در خطوط تولید است و با توجه به حجم و جنس و وزن این مواد و قطعات، به افراد یا تجهیزات جابجایی مناسبی احتیاج داریم تا چرخه تولید در خط را فعال کنند.

هدف از طراحی خط تولید- شرکت مهندسی روهین تراش

نقش سیستم های جابجایی در خط تولید چیست؟

به منظور ایجاد بالاترین کارایی اقتصادی جهت دست یابی به این هدف می بایست مواد و قطعات مورد فرآیند، در کوتاه ترین زمان ممکن و با سهولت تمام، به بخش های کاری لازم و در نهایت به انبار و خارج از مجموعه انتقال یابند. علاوه بر موضوع صرفه اقتصادی در افزایش راندمان و سرعت تولید با استفاده از سیستم های جابجایی، گاهی حتی راه دومی وجود ندارد و سیستم تولیدی ما به مجموعه ای از تجهیزات جابجایی برای حیات خود نیاز دارد.

یک طرح خوب، تعادل اقتصادی مطلوبی بین تمامی زمینه های تولید، تعمیر و نگهداری، احداث بنا، ایمنی، حراست، مسائل زیست محیطی و پیش‌بینی فضای لازم جهت توسعه آینده را به وجود می‌آورد.

 

نحوه طراحی سیستم جابجایی خط تولید

هنگام طراحی سیستم جابجایی یک خط تولید، تمام جریان های الزامی باید مورد بررسی و نیاز سنجی قرار بگیرند تا برای هر بخش از آنها، تجهیزات یا راندمان استانداردی تعریف و طراحی شود.  به عنوان مثال، ملزومات جابجایی مواد، جابجایی قطعات، نگهداری و جابجایی تجهیزات و دستگاه های سنگین سیار و ... باید در این طرح مورد بررسی قرار بگیرند تا راه حل های لازم برای آنها در نظر گرفته شود. 

مثلا در یک خط تولید خودرو، قائدتا سیستم های لوپ جابجایی خودرو، ریل های تک پل و دو پل برای نگهداری و جابجایی ابزار هایی مانند گان جوشکاری، ریل یا جرثقیل بازویی، ریل دروازه ای سیار و ... در بخش های مختلف خط مورد نیاز خواهند بود.

مهندسین و خبرگان طراحی صنعتی، در این موارد پس از بررسی شاخصه هایی مانند سایز محیط، وزن بار های حامل و نوع کاربرد مدنظر کارفرما، اقدام به طراحی و شبیه سازی ماکت الکترونیکی سیستم و در نهایت تولید و اجرای آن خواهند کرد. 

شرکت مهندسی روهین تراش تهران، به پشتوانه تیم تخصصی مهندسین و کارشناسان خبره این حوزه که مطابق با استاندارد های جهانی تجربه کار با صنایع مختلف را دارند، بهترین سیستم جابجایی در خط تولید را برای هر صنعتی با ابعاد کارگاهی یا حتی بسیار بزرگ، طراحی و تولید می‌کند.

مشاوره با کارشناسان فنی این شرکت ، راهگشای شما برای طراحی و ترسیم ذهنی بهترین شکل خط تولید خواهد بود و کارشناسان ما، شما را حتی با محدودیت ها و هزینه های جانبی آینده‌ی خط تولید آشنا خواهند کرد و با شفاف ترین صورت، به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

تصاویر زیر مربوط به یکی از بخش های خط تولید شرکت ایران خودرو است که طراحی و اجرای سیستم جابجایی خط تولید آن، در بخش ریل های kbk توسط شرکت مهندسی روهین تراش انجام شده است.

تصاویر متعلق به خبرگزاری ایسنا:

خط تولید شرکت ایران خودرو -اجرای سیستم جابجایی توسط روهین تراشخط تولید شرکت ایران خودرو -اجرای سیستم جابجایی توسط روهین تراش

خط تولید شرکت ایران خودرو -اجرای سیستم جابجایی توسط روهین تراش