محصولات و قطعاتی که توسط سیستم جابجایی EMS انتقال داده میشود توسط حاملی به نام کریر (CARIER) جابجا میشوند که طبق اندازه و وزن بار معمول آن سیستم مونوریل طراحی می شوند. در این مقاله با انواع کریر مانند بازویی، سیزر لیفت، لیفتر ستونی و ... آشنا خواهید شد.

کریر در لغت به معنای گاری یا حامل است و در حوزه طراحی و تولید ریل های های EMS هم به قطعاتی اطلاق می‌شود که وظیفه نگهداری و حمل بار وارده بر ریل را دارند. کریر ها در صنایع مختلفی موازی با کاربرد ریل های EMS استفاده می شوند که از جمله مهمترین آنها به میتوان به صنعت خورو سازی اشاره کرد. حتما تا کنون تصویری از خط تولید یک شرکت خوروسازی دیده اید. در این تصاویر، بازوهای فلزی بزرگی که خودرو ها را احاطه کرده و در محیط حمل می‌کنند، کریر هستند.

plants pomigliano 09

کریر ها انواع زیادی دارند و با توجه به نوع محصول و سیستم جابجایی مورداستفاده توسط مشتری، به صورت اختصاصی طراحی و اجرا می‌شوند. در این مقاله با چند شکل از انواع کریر حمل بار آشنا خواهیم شد.

کریر بازویی حمل بار:

این نوع از حامل بار، در دو شکل طراحی و اجرا می‌شود.

کریر بازویی با باز شونده فیزیکی: (با نیروی تحریک شونده توسط دستگاه لیفتر)

شرح عملکرد این کریر اینگونه  است که به صورت اتوماتیک و بدون دخالت نیروی انسانی ، قبل از توقف کریر در ایستگاه بارگذاری یا بار برداری، با تحریک شفت های کناری (توسط دستگاه لیفتر ستونی ) به سمت بالا ، 2 بازویی کریر باز شده و پس از باربرداری یا بارگذاری کریر، بازو ها با از بین رفتن فشار از روی شفت ها، بسته شده و به کار خود ادامه میدهند.

این کریر بیشترین استفاده را در صنایع خودرو سازی (مونتاژ بدنه خودرو) دارد.به گونه ای که این کریر بوسیله ریل های EMS در بالای سالن، وظیفه انتقال قطعه (کفی، ساید چپ وراست، سقف و در نهایت بدنه) از ایستگاه Load (بار برداری) به ایستگاه Unload  (بار گذاری) را دارد .  

 

کریر بازویی 1کریر بازویی 1کریر بازویی 1

 

کریر بازویی با باز شونده اتومات:

این کریر همانند کریر قبلی بوده با این تفاوت که در این کریر از سیستم پنوماتیک جهت باز و بسته شدن کریر استفاده می گردد ونیازی به دستگاه لیفتر نمی باشد. دو بازوی پنوماتیک جمع شونده، پس از قرار گرفتن در کنار محموله، به صورت برقی یک حرکت 90 درجه میکنند تا زیر محموله قرار بگیرند.

 

 کریر ems kbk شرکت مهندسی روهین تراش

 

لیفتر ستونی ( انتقال کریر از بالای سالن به پایین و برعکس) :

این دستگاه به صورت اتومات و بدون دخالت نیروی انسانی ، وظیفه انتقال کریر را از بالای سالن به پایین  سالن و بالعکس دارد  . همچنین هماهنگی کریر جهت بار برداری و بار گذاری (برداشتن و گذاشتن قطعات) توسط بازو های این دستگاه انجام می شود. لیفتر ستونی سیستم نسبتا بزرگی است که از سازه ای به شکل یک لوله عمود بر زمین و مجموعه ای از تجهیزات حرکتی و قدرتی در بالای سیستم تشکیل شده است. 

این دستگاه به وسیله موتور و وزنه های داخل لوله عمود شده، کریر را به بالا و پایین در موقعیت مشخص شده حرکت می دهد. این سیستم علاوه بر اجرای عملیات ایستگاه Load (بار برداری) به ایستگاه Unload  (بار گذاری) ، وظیفه بار و بسته کردن و تحریک شفت های کریر بازویی نوع اول را نیز دارد.

 

لیفتر ستونی کریر ems kbk شرکت مهندسی روهین تراش

کریر up/ down carier

این کریر به طور کلی دارای 2 قسمت ثابت ومتحرک می باشد که قسمت ثابت ، بروی ریل مانده وقسمت متحرک از بالای سالن (موقعیت ریل Ems ) به پایین سالن و بالعکس قابلیت حرکت دارد.در این کریر از لیفترستونی استفاده نمی شود و کریر به طور اختصاصی، اجزا (بار) را بوسیله 4 عدد تسمه یا زنجیر به  بالا یا  پایین بحرکت در خواهد آورد.

 

کریربالا و پایینکریربالا و پایین

 

کریر قیچی شکل(سیزر لیفت)

این کریر نیز جهت جابجایی قطعات از بالای سالن به پایین سالن و بالعکس استفاده می گردد. این سیستم، توسط زنجیر و تسمه های فولادی عملیات جابجایی کریر را انجام می دهد.

 

 کریر ems kbk شرکت مهندسی روهین تراشکریر ems kbk شرکت مهندسی روهین تراش

 

کریر معمولی:

جهت حمل بار جهت ساده سازی و سرعت عمل بیشتر می توان از این کریر ها استفاده نمود .که طراحی آن برحسب عملکرد چگونگی جابجایی می باشد. در طراحی این نوع از کریر پیچیدگی چندانی به کار برده نمی شو و تنها به عنوان حامل بار به مونو ریل متصل می‌شود.

معمولی 2معمولی 2معمولی 2

 

 با توجه به گستردگی استفاده های انواع مونوریل در صنایع مختلف، ده ها نوع و طراحی مختلف کریر را میتوان برای کاربرد های گوناگون در نظر گرفت که وظیفه حامل را در این سیستم ایفا کنند. شرکت مهندسی روهین تراش با تکیه به توان تخصصی کاشناسان فنی و چندین سال تجربه کار با صنایع گوناگون، بهترین طراحی لازم را برای هر پروژه انجام میدهد و تا مرحله اجرا، کیفیت بین المللی و پس از آن هم، پشتیبانی و تضمین عملکرد محصولات را ارائه خواهد داد.